@*@ ما ادعا نمی کنیم که بهترینیم اما بسیارخرسندیم که بهترین ها ما را برگزیده اند از اینکه از این فضای مجازی بازدید می فرمایید بسیار خوشحالیم .این فضای مجازی صرفا یک رسانه کمک آموزشی و اطلاع رسانی دیجیتال در خصوص آموزش درس زیبای فیزیک است. کلیه مطالب ارائه شده رایگان بوده و بی صبرانه منتظر نظرات سازنده و راهنمایی های دوستان بزرگوار هستم @*@ خدایا..... یاریم کن نگاهم در افق این فضای مجازی جز برای تو نبیند و انگشتانم جز برای تو کلیدی را فشار ندهند @*@

سرای فیزیک - حروف الفبای یونانی و اعداد رومی که در فیزیک کاربرد دارند

 حروف الفبای یونانی و اعداد رومی که در فیزیک کاربرد دارند

Symbols - Greek Alphabet

     
A
α
alpha
 
 
 
B
β
beta
 
 
 
Γ
γ
gamma
 
 
 
Δ
δ
delta
 
 
 
Ε
ε
epsilon
 
 
 
Ζ
ζ
zeta
 
 
 
Η
η
eta
 
 
 
Θ
θ
theta
 
 
 
Ι
ι
iota
 
 
 
Κ
κ
kappa
 
 
 
Λ
λ
lambda
 
 
 
Μ
μ
mu
 
 
 
Ν
ν
nu
 
 
 
Ξ
ξ
xi
 
 
 
Ο
ο
omicron
 
 
 
Π
π
pi
 
 
 
Ρ
ρ
rho
 
 
 
Σ
σ
sigma
 
 
 
Τ
τ
tau
 
 
 
Υ
υ
upsilon
 
 
 
Φ
φ
phi
 
 
 
Χ
χ
chi
 
 
 
Ψ
ψ
psi
 
 
 
Ω
ω
omega

اعداد رومی
 
رومی‌های قدیم برای نوشتن عددها از نمادهایی بدین شکل استفاده می‌کردند:

نماد I V X L C D M
عدد ۱ ۵ ۱۰ ۵۰ ۱۰۰ ۵۰۰ ۱۰۰۰


آنها با پیروی از قانون‌هایی ، با ترکیب این نمادها ، نمادهای دیگری برای نمایش دیگر اعداد پدید آورده بودند. بعضی از این قانون‌های دستگاه عدد نویسی رومی، بدین شرح بوده است:

  • هر نماد که در سمت راست نماد دیگر نوشته می‌شود ، چنانچه مقدارش از آن نماد کمتر یا با آن مساوی باشد ، ارزش آن نماد را زیاد می‌کند.

III = ۱+۱+۱ = ۳
XI = ۱۰+۱ = ۱۱
VII = ۵+۱+۱ = ۷
  • هر نمادی که در سمت چپ نماد دیگر نوشته می‌شود ، چنانچه مقدارش از آن کمتر باشد ، ارزش آن نماد را کم می‌کند.

IV = ۵-۱ = ۴
IX = ۱۰-۱ = ۹
CD = ۵۰۰-۱۰۰ = ۴۰۰
  • هرگاه نمادی بین دو نماد بزرگ‌تر از خود قرار گرفته باشد ، ابتدا با نماد سمت راستش ترکیب می‌شود ، یعنی از ارزش آن می‌کاهد و بعد ، طبق قانون اوّل ، تفاضل بر ارزش نماد دیگر اضافه می‌شود.

XIV = (۵-۱)+۱۰ = ۱۴
MCM = (۱۰۰۰-۱۰۰)+۱۰۰۰ = ۱۹۰۰
  • برای اعداد بزرگ ( \le\,۵,۰۰۰ ) در بالای هر نماد خطّی افقی قرار می‌گیرد که ارزش آن را ۱,۰۰۰ برابر می‌کند. مانند:(۵,۰۰۰ =\overline{V})
  • برای اعداد خیلی بزرگ ( \le\,۵,۰۰۰,۰۰۰ ) شکل فراگیری وجود ندارد امّا گاهی آنها را با دو خطّ افقی در بالای نماد یا با خطّی افقی در زیر نماد نمایش می‌دهند که ارزش آن نماد را ۱,۰۰۰,۰۰۰ برابر می‌کند. مانند:(۵,۰۰۰,۰۰۰ =\underline{V})
  • چنان که می‌بینید در دستگاه عدد نویسی رومی رقم صفر وجود نداشته و برای ترکیب نمادها از دو عمل جمع و تفریق استفاده می‌شده. محاسبات ضرب و تقسیم که امروزه با استفاده ار نمادهای دهدهی به راحتی انجام می‌گیرد ، ریاضی دانان رومی ساعت‌ها وقت صرف به دست آوردن حاصل آنها می‌کردند. این دستگاه بیشتر از همهٔ دستگاه‌ها در برابر دستگاه جهانی عدد نویسی امروزی (دستگاه دهدهی) مقاومت کرد و برای پایداری خود تا قرن شانزدهم میلادی کوشید.

 

نوشته شده توسط حسن اتحاد مهرآباد  | لینک ثابت |